Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kiszoną kapustą i suszonymi grzybami kojarzą się ze Świętami. U nas jest zawsze odwieczna walka koło kogo mają stać na świątecznym stole :) Wigilia jest raz w roku więc jeśli przed świętami mamy odrobinę czasu możemy pokusić się o przygotowanie domowych, smacznych pierogów. Możemy je również przygotować trochę szybciej, a następnie je zamrozić aby w czasie około świątecznym spędzić czas z rodziną, a nie w kuchni.

Przygotowanie Trudność Porcje
około 25 minut
+ lepienie 30 minut
+ gotowanie 20 minut
średnia /

Składniki na ciasto:

3,5 szklanki mąki pszennej
3/4 szklanka gorącej wody
1 jajko
łyżka oleju

Składniki na farsz z kiszoną kapusta i suszonymi grzybami:

400 g kiszonej kapusty
1 szklanka suszonych grzybów
1 cebula
szczypta soli, pieprzu
kminek
olej

Pierogi z kiszoną kapustą i suszonymi grzybami:

Przygotowanie naszych pierogów zaczynamy od przyrządzenia farszu.

Kiedy farsz jest już gotowy, czas zabrać się za wyrabianie ciasta. Tutaj podajemy nasz sprawdzony przepis na ciasto pierogowe.

Nasze ciasto jest już wyrobione i chwilę odpoczywa. Po kilku minutach dzielimy je na mniejsze części aby łatwiej nam było je wałkować.

Na stolnicę lub kuchenny blat rozsypujemy trochę mąki po to aby wyrabiane ciasto nie przyklejało się tylko pięknie rozwałkowywało. Ciasto wałkujemy cieniutko.

Z rozwałkowanego ciasta pierogowego wykrawamy przy pomocy szklanki kółka. Starajmy się aby koła były powycinane jak najbliżej siebie wtedy marnujemy jak najmniej ciasta.

Na środek każdego krążka przy pomocy łyżeczki nakładamy farsz. My dostaliśmy w prezencie specjalną maszynkę, która ułatwia lepienie pierogów.

Kiedy farsz znajduje się już na cieście wtedy zlepiamy ze sobą brzegi. Jeśli ciasto nie chce nam się skleić możemy brzegi lekko zwilżyć wodą. My dodatkowo stronę na którą nakładamy farsz otrzepujemy z nadmiaru mąki.

W dość szerokim garnku gotujemy wodę, lekko solimy przed włożeniem pierogów wlewamy łyżkę oleju. Zlepione pierogi dzielimy na partię i kolejno gotujemy. Pierogi są dobre kiedy wypłyną na powierzchnię, jednak dla pewności podgotujmy je jeszcze około 3 minuty. W trakcie gotowania możemy wyjąć jednego aby sprawdzić czy ciasto jest już dobre.

Kiedy stwierdzimy że nasze pierogi są już gotowe przy pomocy łyżki cedzakowej wyjmujemy je na talerz.

Smacznego!


Po ugotowaniu możemy nasze pierogi przełożyć do sitka i delikatnie przelać je zimną wodą. Zapobiegnie to sklejaniu się naszych wigilijnych uszek.

Pierogi należy gotować bez przykrywania, zapobiegnie to ich pękaniu.

Nasze pierogi możemy podawać z wigilijnym barszczem lub z zupą grzybową.

Pierogi możemy mrozić i przechowywać w zamrażarce przez około 3 miesiące, według nas najlepiej mrozić pierogi przed ugotowaniem.Subskrybuj nas na: