Pierogi to chyba jedno z najstarszych polskich dań. Zasmakowały nie tylko nam ale również i obcokrajowcom. Pierogi tak naprawdę uwielbia chyba każdy i myli się ten kto twierdzi że domowe pierogi wymagają bardzo dużo pracy. Wystarczy mieć sprawdzony przepis na ciasto pierogowe, szybko przygotować farsz na jaki tylko mamy ochotę i przystąpić do lepienia. Przepis ten gwarantuje, że ciasto wyjdzie elastyczne i delikatne po prostu idealne.

Ciasto na domowe pierogi

Składniki:

3,5 szklanki mąki pszennej
3/4 szklanka gorącej wody
1 jajko
łyżka oleju

Ciasto na domowe pierogi:

Mąkę przesiewamy do miski.

Następnie wlewamy do miski z mąką połowę szklanki gorącej wody i dokładnie mieszamy aby nie powstała brzydka klucha. Kiedy mąka będzie miała już wyższą temperaturę wlewamy pozostałą wodę i ponownie dokładnie mieszamy.

W osobnej miseczce rozbijamy jajko, należy je roztrzepać i dodać do mąki z wodą.

Ciasto przez chwilę mieszamy widelcem aż się połączy, dolewamy łyżkę oleju i ponownie mieszamy. Następnie wyrabiamy przez kilka minut. Do uzyskania gładkiej, jednolitej i sprężystej kulki.

Wyrobione ciasto przekładamy do miseczki, przykrywamy nawilżoną czystą ściereczką. Tak przygotowane ciasto może oczekiwać na przygotowanie farszu.
Kiedy mamy już przygotowany farsz, np. do pierogów ruskich, z mięsem lub kapustą i grzybami (odnośnik) przystępujemy do lepienia pierogów.

Smacznego!
Jeśli przygotowujemy ciasto na pierogi z owocami np. jagodami, truskawkami lub wiśniami rozwałkowujemy ciasto tak aby było troszkę grubsze, natomiast jeśli pierogi nadziewane będą kapustą i grzybami, mięsem lub twarogiem ciasto może być rozwałkowane cieniutko.

Możemy pominąć etap dodawania jajka, nie jest on konieczny.

Dodany do ciasta pierogowego olej sprawi, że będzie ono delikatne, gładkie i miękkie. Natomiast dodanie oleju do gotującej się wody spowoduje że nie będą się sklejać.

Wyrobione ciasto powinno odpocząć około 10 minut, nie zapomnijmy jednak przykryć jej nawilżona ściereczką, zapobiegnie to wyschnięciu ciasta.Subskrybuj nas na: