Bigos z kiszonej kapusty z suszonymi grzybami
Niedawno postanowiliśmy zrobić nasz pierwszy w życiu samodzielny bigos. Nie wiemy dlaczego ale wydawał nam się być trudny do przyrządzenia. Oj jak się myliliśmy. Skorzystaliśmy z rad naszych rodziców i wyszedł nam naprawdę pyszny bigos z kiszonej kapusty z dodatkiem kiełbasy, mięsa, suszonych grzybów, ze śliwką oraz z odrobiną czerwonego wina. Potrawa ta gości u nas głównie na święta bożonarodzeniowe. Jest bardzo smaczna i łatwa w przygotowaniu, nie można napisać iż jest szybka ponieważ według nas bigos odgrzewany kilka razy jest dużo smaczniejszy.
Sprzęt
- garnek
- deska
- nóż
- miska
Składniki
- 2 kg kiszonej kapusty
- 2 cebule
- olej
- 250 g dobrej kiełbasy zwyczajnej
- 250 g wołowiny bez kości
- 250 g łopatki wieprzowej bez kości
- 100 g boczku
- 150 ml czerwonego wytrawnego wina
- 4 łyżki koncentratu pomidorowego
- 0,5 garści suszonych grzybów
- 0,5 garści suszonych śliwek
- 3 liście laurowe
- 4 ziela angielskie
- 1 łyżka kminku
- 1 łyżka majeranku
- sól pieprz
Przepis krok po kroku
- Kapustę płuczemy pod bieżąca wodą aby pozbyć się nadmiaru kwasku. Odciskamy dokładnie z nadmiaru wody i drobniutko kroimy.
- Poszatkowaną kapustę wkładamy do dość dużego garnka, zalewamy wrzątkiem tak aby kapusta była w całości zanurzona w wodzie.
- Dodajemy śliwki, ziele angielskie oraz liście laurowe przez chwilę mieszamy i gotujemy przez około 60 minut.
- W tym czasie suszone grzyby zalewamy wrzącą wodą i odstawiamy pod przykryciem.
- Cebulę kroimy w drobną kostkę i szklimy na patelni z dodatkiem oleju. Dodajemy również kiełbasę pokrojoną w plasterki i smażymy przez kilka minut.
- Do osobnego garnka wlewamy około 1 litra wody i zagotowujemy ją. W tym czasie kroimy nasze mięso (wieprzowinę, wołowinę oraz boczek) w kostkę. Pokrojone mięso przekładamy do wrzątku i gotujemy na małym ogniu bez przykrycia przez 20 minut. Mięso odcedzamy.
- Do miękkiej kapusty dodajemy odcedzone i pokrojone w kostkę grzyby, pokrojone w kostkę mięso oraz cebulę wraz z kiełbasą. Dokładnie mieszamy ze sobą wszystkie składniki.
- Gotujemy bez przykrycia na małym ogniu przez około 20 minut.
- Następnie dodajemy wino i ponownie mieszamy, również gotujemy bez przykrycia przez 15 minut. Doprawiamy kminkiem, majerankiem, solą oraz pieprzem.
- Dokładnie mieszamy dodajemy koncentrat pomidorowy i po raz kolejny podgrzewamy przez 20 minut. Jeśli nasz bigos jest za suchy możemy dodać pół szklanki wody, w której moczyły się grzyby.
Film z przepisem
Uwagi / ciekawostki
Jeśli chcemy aby nasz bigos był smaczniejszy podgrzewajmy go przez 2 lub 3 dni na małym ogniu przez 30 minut.
Bigos jest tradycyjną potrawą świąteczną, nasz przepis jest sprawdzony i gwarantujemy że wychodzi za każdym razem.