Jak ugotować ryż do sushi


W większości japońskich potraw ryż stanowi podstawę. Również w sushi. Ponieważ jest to kluczowy składnik wielu potraw wskazane jest opanowanie odpowiedniego sposobu na przygotowanie ryżu aby był odpowiednio sypki i klejący.

Przygotowanie Trudność Porcje
około 15 minut
+ gotowanie 15 minut
średnie

Składniki:

1 szklanka ryżu do sushi
ocet ryżowy
sól, cukier

Przepis na przygotowanie ryżu do sushi:

Ryż do sushi dokładnie płuczemy do momentu aż woda będzie przejrzysta. Przy tej czynności potrzebna jest cierpliwość. Przepłukany ryż odstawiamy na kilka minut w garnku z wodą. Po upływie kilku minut ryż ponownie płuczemy.

Do przepłukanego ryżu do sushi dodajemy wodę w ilości niespełna 1,5 szklanki wody.

Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 15 minut pod przykryciem na małym ogniu do momentu całkowitego odparowania wody. Bardzo delikatnie od czasu do czasu mieszając aby ryż do sushi nie przywarł nam do garnka.

Po ugotowaniu ryżu odstawiamy pod przykryciem na jakieś 10 minut.

Następnie polewamy 2 łyżkami specjalnego sosu do ryżu, który nazywa się awase-zu. Można go kupić w sklepie lub zrobić samemu z: 2 łyżek octu ryżowego, 1,5 łyżki cukru, łyżeczki soli. Do garnuszka wlewamy ocet ryżowy, sól i cukier. Jeśli posiadamy sake możemy odrobinkę dodać, całość podgrzewamy jednak musimy pilnować aby się nie zagotowało i mieszamy do momentu całkowitego rozpuszczenia. Odstawiamy do przestudzenia.

Tak przygotowanym sosem polewamy nasz ryż do sushi i delikatnie mieszamy aby nie uszkodzić ziarenek.

Przekładamy ryż do sushi na płaskie talerze. Pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Po wystygnięciu mamy gotowy ryż do sushi.

Bardzo ważne jest aby ryż przed przystąpieniem do robienia sushi był zimny, ponieważ pod wpływem ciepła nori zrobi się gumowate i nasze sushi nie będzie już takie smaczne.

Przed przystąpieniem do kręcenia rolek sushi przygotujmy miseczkę z zimną wodą, ułatwi nam to nakładanie ryżu na płaty nori. Ryż nie będzie się kleił do rąk. Przygotujmy wcześniej także składniki, których będziemy chcieli użyć do sushi.

Podczas gotowania ryżu możemy dodać glon kombu, wzbogaci nam to smak potrawy.Subskrybuj nas na:
jak ugotować ryż do sushi