Do niedawna krojenie cebuli było dla nas najmniej lubianym zajęciem w kuchni. Prześcigaliśmy się w wymyślaniu wymówek aby uniknąć tej nieprzyjemnej czynności. Któregoś dnia postanowiliśmy prześledzić zawartość Internetu i nauczyć się szybkiego, sprawnego i dokładnego krojenia cebuli. Ku naszemu zaskoczeniu czynność ta przyszła nam bez większych problemów, a przypominamy że jesteśmy totalnymi amatorami. Każda kolejna cebula krojona jest coraz szybciej. Na własnej skórze przekonaliśmy się, że każdy może nauczyć się profesjonalnego krojenia cebuli. Poniżej przedstawiamy kilka kroków jak tego dokonać. Cały proces dla lepszego zobrazowania został przez nas nagrany oraz sfotografowany.

Jak pokroić cebulę

Jak obierać i kroić cebulę w kostkę i piórka:

Cebulę układamy na desce do krojenia. Kroimy ją na pół rozpoczynając od czubka po korzeń.

Następnie obieramy cebulę. Aby ułatwić sobie pracę odcinamy górne jej części, tzn. miejsce z której wyrasta zielona cebulka, po czym obieramy cebulę z łupinek.

Odcinamy również około 2-3 mm dolnej części tzn. korzenia aby nie przeszkadzał nam w dalszej pracy. Jeśli odetniemy za dużo cała cebula podczas krojenia nam się rozpadnie. W ten sposób przygotowana cebula nadaje się do krojenia zarówno w drobną kosteczkę jak i w piórka.

Przekrojoną na pół cebulę układamy płaską stroną na desce kierując górną częścią do siebie. Następnie rozpoczynamy nakrajanie cebuli od korzenia ku miejscu gdzie wyrasta zielona cebula. Ilość nacięć uzależniona jest od tego jak dużą kostkę chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na drobniutkiej kosteczce nakrajamy jak najbliżej siebie. Robimy to bardzo ostrożnie ponieważ nie możemy naciąć piętki/korzenia ponieważ cała cebula się nam rozsypie.

Gdy nasza połówka cebuli zostanie już nakrojona zmieniamy położenie noża. Zmieniamy również ułożenie naszych palców. Cebule należy złapać dość mocno w wypukłej jej części, a następnie przeciąć ją poziomo na środku. Ilość tych nacięć jest również uzależniona od tego jaką wielkość kostki chcemy osiągnąć. Jeśli ma być to drobna kostka to proponujemy dwa nacięcia, przy podstawie oraz bliżej naszych palców, które znajdują się na części wypukłej. Tutaj również pamiętajmy aby podczas nacinania cebuli nie przekroić jej do końca korzenia.

Teraz już ostatni etap, najłatwiejszy. Obracamy cebulę o 45°. Kroimy ją trzymając nóż prostopadle do powstałych nacięć. Kroimy od góry (miejsca z którego wyrasta zielona cebulka) w stronę korzenia. W ten oto sposób powstaje nam piękna, równa i drobna kosteczka.

Do krojenia cebuli potrzebny nam będzie duży i ostry nóż. Najlepiej wybrać taki który dobrze leży nam w ręku.

Powyższy sposób przyda się nam jeśli będziemy chcieli przyrządzić jedną z potraw kuchni francuskiej - zupę cebulową. Jeśli jeszcze jej nie próbowaliście to serdecznie zachęcamy do spróbowania.Subskrybuj nas na: