Brownie z kaszy jaglanej
Wiedzieliście, że kaszę jaglaną można jest na słodko? Bo my nie do końca - dość sceptycznie podchodziliśmy do tego przepisu jednak okazał się strzałem w dziesiątkę. Pyszny smak, prostota wykonania, no i największy plus to ciasto z uwagi na brak mąki jest zdecydowanie mniej kaloryczne niż jego oryginał. Jeśli ktoś ma ochotę to gęstą śmietankę może zamienić np. na mleko. Jednak nam smakuje bardziej w wersji ze słodką śmietanką. Przepis ten powtarzaliśmy wielokrotnie, więc jest przez nas sprawdzony a jego jedyną wadą jest to że bardzo szybko znika. Fantastycznie nadaje się dla niezapowiedzianych gości, jego wykonanie trwa zaledwie chwilkę, a ten zapach unoszący się po całym domu jest niesamowity. Zachęcamy do wypróbowania. Poniższy przepis jest na blachę uniwersalną taką o wymiarach 23 cm x 39 cm.
Sprzęt
- garnek
- miska
- blender
- blaszka
Składniki
- 1 szklanka kaszy jaglanej
- 2 szklanki wrzątku
- 1 łyżeczka soli
- 0,5 szklanki oleju
- 5 jajek
- 0,5 szklanki cukru
- 1 szklanka śmietany 30 %
- 1 szklanka kakao
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- migdały orzechy np. włoskie, laskowe lub nerkowca
Przepis krok po kroku
- Kaszę gotujemy wg instrukcji na opakowaniu lub według naszego przepisu.
- Kaszę przekładamy do większej miski. Po jej przestudzeniu dodajemy kakao, proszek do pieczenia, cukier oraz sól. Wszystko dokładnie mieszamy.
- Dodajemy mokre składniki: jajka, olej oraz śmietankę ponownie wszystko dokładnie mieszamy. Możemy użyć do tego miksera lub blendera.
- Tak przygotowane ciasto przekładamy do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Blaszka uniwersalna o wymiarach 23 cm x 39 cm.
- Całość posypujemy orzechami laskowymi.
- Wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180ºC i pieczemy przez około 40 minut.
- Przed wyjęciem ciasta z piekarnika należy przy pomocy patyczka sprawdzić czy nasze ciasto jest dobre. Jeśli patyczek jest suchy ciasto wyjmujemy.
Film z przepisem
Uwagi / ciekawostki
Jeśli ktoś jest na diecie bezglutenowej to wystarczy zamiast zwykłego proszku do pieczenia dodać bezglutenowy.
To ciasto jest niemalże zdrowe, a na pewno lżejsze i mniej kaloryczne od innych czekoladowych brownie.
Ciasto przez upieczeniem dodatkowo możemy posypać kakao albo wiórkami kokosowymi.
Natomiast po upieczeniu aby przełamać piękny czekoladowy kolor możemy nasze pachnące ciasto oprószyć delikatnie cukrem pudrem.